Mást ne mondjak, a napszakok is az étkezésekről vannak elnevezve:
- reggel=reggeli (아침/ácshim)
- dél=ebéd (점심/csomsim),
- este=vacsora (저녁/csonyog): ugyanaz a szó.
A kimcsi (távolról a savanyú káposztánkhoz hasonló ennivaló) készítés ugyanolyan összcsaládi esemény, mint nálunk a disznóvágás. És teljesen természetes dolog ennivalót (pl. a fent említett kimcsit) ajándékozni egymásnak - ahogy nálunk pl. lekvárt.
Ilyen a kimcsi (persze ennek is rengeteg fajtája van), és ilyen tripla csomagolásban érdemes a hűtőben tartani. Nem rossz az illata - én pl. szeretem -, de nagyon-nagyon erős.
Minden ennivalók közül pedig a legislegfontosabb a főtt rizs: páb (밥). Azt, hogy "együnk", úgy mondják: "együnk rizst". És általában véve is, amikor azt mondják: rizs, akkor mindenféle ennivalóra gondolnak egyben (akkor is, ha egy szem rizs sincs a tervbe vett menüben). Az alacsony koreai asztal neve is 밥상 bábszáng: rizs-asztal=étel asztal (de ilyenek már csak a hagyományőrzős éttermekben vannak; a mai lakásokban ők is magas asztalnál esznek).
Bevett szokás, hogy a legfinomabb falatokat az ember átadja annak, akit szeret. Ahogy nálunk az anyukák a gyerekeiknek - épp csak Koreámban bárki bárkinek. Ha pl. találok egy szép kocka husit a pörköltömben, akkor pálcikával kiveszem, és Vercsi rizses tányérjára, a rizshalom tetejére teszem. Abból mindenki megtudhatja, milyen fontos nekem, hogy szép nagyra nőjön.
Ami nálunk a "Hogy vagy?", nyugatabbra a "How do you do?", az Koreámban: "Rendesen ettél?" (Szó szerint: "Ettél rizst?" 밥 먹었어요? Páb mogosszojo?) Erre természetesen - mint a többi helyeken is - igennel kell válaszolni. A "Nem" választ NEM úgy fogják érteni, hogy ma még nem ettél; hanem hogy véged van: betegség, munkanélküliség vagy egyéb tragikus fordulat állt be az életedben. Ha minden rendben, csak ma még nem volt időd/kedved enni, akkor mindenképp igent kell válaszolni, különben VALÓBAN elcipelnek és megetetnek. Mert enni kell.
Néhány illemszabály az asztalnál:
1. Legfontosabb: senki sem nyúlhat az asztalon az ételhez, amíg a legidősebb el nem kezd enni.
2. Tilos orrot fújni evés közben!
3. Nem illik felemelni a tányért az asztalról, hogy kézben tartva együnk belőle.
4. Nem illik keresztbenyúlkálni az asztalon.
5. Nem szabad kézzel nyúlni a tányérokba.